16B-1 28 PILOT-BORE SPROCKET
16B-1 28 Pilot-Bore Sprocket to suit 16B-1 chain.
Also known as PS12028, 8 SR 28
- UnitsPer unit
- 1+£47.03 (£56.44 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 16B-1 28 Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 16B-1 28 |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 28 |
| Pitch (P) Inch | 1" (25.4mm) |
| Pitch (P) mm | 25.4mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 7.62 |
Schematic for 16B-1 28 Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 120mm |
| D | 20mm |
| De | 237.7mm |
| H | 50mm |
You may also be interested in...







