16B-2 95 P/W, PLATEWHEEL
Duplex, 1" pitch, 95 tooth Platewheel. Can be you used with 16B-2 chain.
Also known as CD 12 095, X216Z95, PWH16B295, 8DR95PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£1,182.89 (£1,419.47 inc VAT)
- 5 - 9£1,123.74 (£1,348.49 inc VAT)
- 10 +£1,064.60 (£1,277.52 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 16B-2 95 P/W, Platewheel | |
| Reference | 16B-2 95 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 95 |
| Pitch (P) Inch | 1"" (25.4mm) |
| Pitch (P) mm | 25.4mm |
| Type | Duplex |
| Weight (KG) | 167.3 |
Schematic for 16B-2 95 P/W, Platewheel | |
| b | 15.8mm |
| B1 | 16.2mm |
| B2 | 47.7mm |
| c | 2.5mm |
| D | 40mm |
| De | 781.1mm |
| Dp | 768.22mm |
| r3 | 26mm |
You may also be interested in...







