18690 18620, TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.813 INCH BORE - BUDGET RANGE
Cup and Cone set of a Taper Roller Bearing from our Budget Range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.81", OD 3.12", width .687".
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£23.52 (£28.22 inc VAT)
- 5 - 9£22.35 (£26.82 inc VAT)
- 10 +£21.18 (£25.42 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 18690 18620, Taper Roller Bearing with a 1.813 inch bore - Budget Range | |
| Reference | 18690 18620 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 1.813" |
| Outside Diameter | 3.125" |
| Width | 0.687" |
| Weight (KG) | 0.354 |
Schematic for 18690 18620, Taper Roller Bearing with a 1.813 inch bore - Budget Range | |
| b | .687" |
| d | 1.81" |
| D | 3.12" |
| KG | 0.354 |
You may also be interested in...
82587 J82945, Imperial Taper Roller Bearing with a 5.875 inch bore - Premium Range
CODE: 82587 J82945
£1980.20 ex VAT
335S 332, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.313 inch bore - Premium Range
CODE: 335S 332
£146.07 ex VAT
498 493A, Imperial Taper Roller Bearing with a 3.313 inch bore - Premium Range
CODE: 498 493A
£1027.51 ex VAT
1986 1931B, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Premium Range
CODE: 1986 1931B
£149.57 ex VAT



