19150 19283, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.500 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.5", OD 2.83", width .67"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£88.80 (£106.56 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 19150 19283, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 19150 19283 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.500" |
| Outside Diameter | 2.834" |
| Width | 0.670" |
| Weight (KG) | 0.296 |
Schematic for 19150 19283, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Premium Range | |
| B | .67" |
| d | 1.5" |
| D | 2.83" |
You may also be interested in...
14132T 14282, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.313 inch bore - Premium Range
CODE: 14132T 14282
£114.01 ex VAT
812148 812111, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.625 inch bore - Premium Range
CODE: 812148 812111
£114.21 ex VAT
598X 592A, Imperial Taper Roller Bearing with a 3.625 inch bore - Premium Range
CODE: 598X 592A
£660.87 ex VAT




