1975 1922, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 0.875 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller bearing from our Premium Range. TRB'S are especially suited to take bothe axial and radial loads cominbed. 0.875" ID, 2.250" OD, 0.781" width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£69.16 (£82.99 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 1975 1922, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.875 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 1975 1922 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 0.875" |
| Outside Diameter | 2.250" |
| Width | 0.781" |
| Weight (KG) | 0.26 |
Schematic for 1975 1922, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.875 inch bore - Premium Range | |
| B | 0.781" |
| d | 0.875" |
| D | 2.250" |
You may also be interested in...
6075 6157, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.750 inch bore - Premium Range
CODE: 6075 6157
£53.36 ex VAT
907643 907614, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.000 inch bore - Premium Range
CODE: 907643 907614
£193.69 ex VAT
806649 806610, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.125 inch bore - Premium Range
CODE: 806649 806610
£47.16 ex VAT
39585 39528, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.500 inch bore - Select Range
CODE: 39585 39528
£108.13 ex VAT



