1985 1930, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.125 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.125", OD 2.24", width .781"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£67.74 (£81.29 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 1985 1930, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.125 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 1985 1930 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.125" |
| Outside Diameter | 2.240" |
| Width | 0.781" |
| Weight (KG) | 0.21 |
Schematic for 1985 1930, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.125 inch bore - Premium Range | |
| B | .781" |
| d | 1.125" |
| D | 2.24" |
You may also be interested in...
19150 19283X, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Premium Range
CODE: 19150 19283X
£98.32 ex VAT
779 772B, Imperial Taper Roller Bearing with a 3.875 inch bore - Premium Range
CODE: 779 772B
£724.82 ex VAT
19150 19269, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.5 inch bore - Premium Range
CODE: 19150 19269
£195.44 ex VAT
4370 4335, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.750 inch bore - Premium Range
CODE: 4370 4335
£215.88 ex VAT



