20214 K C3
BARREL ROLLER BEARING WITH A 70MM BORE - PREMIUM RANGE
Single row barrel roller bearing with a parallel bore and C3 clearance, suitable where high radial shock type loads occur and misalignments must be compensated, from our Premium Range. 70mm x 125mm x 24mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 20214 K C3 | |
| Reference | 20214 K C3 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 70mm |
| Outside Diameter | 125mm |
| Width | 24mm |
| Bore Type | Tapered |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 1.3 |
Schematic for 20214 K C3 | |
| B | 24mm |
| d | 70mm |
| D | 125mm |
You may also be interested in...
22310 K C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 22310 K C3 W33
£126.08 ex VAT






