20B-1 12 PILOT-BORE SPROCKET
20B-1 12 Pilot-Bore Sprocket to suit 20B-1 chain.
Also known as PS13012, 10 SR 12
- UnitsPer unit
- 1+£29.06 (£34.87 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 20B-1 12 Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 20B-1 12 |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 12 |
| Pitch (P) Inch | 1.1/4" (31.75mm) |
| Pitch (P) mm | 31.75mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 2.72 |
Schematic for 20B-1 12 Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 88mm |
| D | 20mm |
| De | 137.8mm |
| H | 45mm |
You may also be interested in...







