20B-1 12 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, 1.1/4" pitch, 12 tooth Platewheel. Can be you used with 20B-1 chain.
Also known as CS 13 012, X120Z12, PWH20B112, 10SR12PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£20.22 (£24.26 inc VAT)
- 5 - 9£19.21 (£23.05 inc VAT)
- 10 +£18.20 (£21.84 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 20B-1 12 P/W, Platewheel | |
| Reference | 20B-1 12 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 12 |
| Pitch (P) Inch | 1.1/4"" (31.75mm) |
| Pitch (P) mm | 31.75mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 1.52 |
Schematic for 20B-1 12 P/W, Platewheel | |
| b | 18.2mm |
| B1 | 18.5mm |
| c | 3.5mm |
| D | 20mm |
| De | 137.8mm |
| Dp | 122.68mm |
| r3 | 32mm |
You may also be interested in...







