212046 212010, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 2.500 INCH BORE - BUDGET RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Budget range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 2.5", OD 4.813", width 1.5"
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£59.27 (£71.12 inc VAT)
- 5 - 9£56.30 (£67.56 inc VAT)
- 10 +£53.34 (£64.01 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 212046 212010, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.500 inch bore - Budget Range | |
| Reference | 212046 212010 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 2.500" |
| Outside Diameter | 4.813" |
| Width | 1.500" |
| Weight (KG) | 1.94 |
Schematic for 212046 212010, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.500 inch bore - Budget Range | |
| B | 1.5" |
| d | 2.5" |
| D | 4.813" |
You may also be interested in...
1779 1730, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.937 inch bore - Budget Range
CODE: 1779 1730
£27.00 ex VAT
734449 734410, Imperial Taper Roller Bearing with a 6.692 inch bore - Premium Range
CODE: 734449 734410
£1172.69 ex VAT
645 632, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.813 inch bore - Budget Range
CODE: 645 632
£84.95 ex VAT
14118 14283, Taper Roller Bearing with a 1.181 inch bore - Budget Range
CODE: 14118 14283
£34.67 ex VAT



