21307
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A PLASTIC CAGE AND A 35MM BORE - PREMIUM RANGE
Double row spherical roller bearing with a parallel bore, benificial for high radial and axial loads, from our Premium Range. 35mm x 80mm x 21mm.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£79.70 (£95.64 inc VAT)
- 5 - 9£75.71 (£90.85 inc VAT)
- 10 +£71.74 (£86.09 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 21307 | |
| Reference | 21307 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 80mm |
| Width | 21mm |
| Bore Type | Parallel |
| Weight (KG) | 0.51 |
Schematic for 21307 | |
| B | 21mm |
| d | 35mm |
| D | 80mm |
You may also be interested in...
21320 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 21320 W33
£440.99 ex VAT
24024 K30 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Budget Range
CODE: 24024 K30 C3 W33
£311.12 ex VAT
23224 K W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 23224 K W33
£393.60 ex VAT




