22210 CD E4 S11
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A STEEL CAGE AND A 50MM BORE - PREMIUM RANGE
Double row spherical roller bearing with a parallel bore, benificial for high radial and axial loads, from our Premium Range. 50mm x 90mm x 23mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 22210 CD E4 S11 | |
| Reference | 22210 CD E4 S11 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 50mm |
| Outside Diameter | 90mm |
| Width | 23mm |
| Bore Type | Parallel |
| Weight (KG) | 0.6 |
Schematic for 22210 CD E4 S11 | |
| B | 23mm |
| d | 50mm |
| D | 90mm |
You may also be interested in...
22220 K W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 22220 K W33
£282.21 ex VAT
24130 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Select Range
CODE: 24130 C3 W33
£924.87 ex VAT
22217 W33, Spherical Roller Bearing with a Plastic Cage - Premium Range
CODE: 22217 W33
£181.12 ex VAT
24136 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 24136 C3 W33
£1885.73 ex VAT



