22216
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A 80MM BORE - PREMIUM RANGE
Double row spherical roller bearing with a parallel bore, benificial for high radial and axial loads, from our Premium Range. 80mm x 140mm x 33mm.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£157.36 (£188.83 inc VAT)
- 5 - 9£149.49 (£179.39 inc VAT)
- 10 +£141.62 (£169.94 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 22216 | |
| Reference | 22216 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 80mm |
| Outside Diameter | 140mm |
| Width | 33mm |
| Bore Type | Parallel |
| Weight (KG) | 2.16 |
Schematic for 22216 | |
| B | 33mm |
| d | 80mm |
| D | 140mm |
You may also be interested in...
23224 K W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 23224 K W33
£708.48 ex VAT
24024 C4 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 24024 C4 W33
£311.12 ex VAT





