22216 C3, SPHERICAL ROLLER BEARING - BUDGET RANGE
Double row spherical roller bearing with a parallel bore and C3 clearance, benificial for high radial and axial loads, from our Budget Range. 80mm x 140mm x 33mm.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£87.43 (£104.92 inc VAT)
- 5 - 9£83.06 (£99.67 inc VAT)
- 10 +£78.69 (£94.43 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 22216 C3, Spherical Roller Bearing - Budget Range | |
| Reference | 22216 C3 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 80mm |
| Outside Diameter | 140mm |
| Width | 33mm |
| Bore Type | Parallel |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 2.16 |
Schematic for 22216 C3, Spherical Roller Bearing - Budget Range | |
| B | 33mm |
| d | 80mm |
| D | 140mm |
| KG | 2.16 |
You may also be interested in...
22207 K W33, Spherical Roller Bearing with a Plastic Cage - Premium Range
CODE: 22207 K W33
£63.34 ex VAT
22308 K W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Budget Range
CODE: 22308 K W33
£53.66 ex VAT
24024 K30 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 24024 K30 C3 W33
£560.01 ex VAT
23232 K W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range
CODE: 23232 K W33
£1565.73 ex VAT



