22222 K, SPHERICAL ROLLER BEARING - PREMIUM RANGE
Double row spherical roller bearing with a tapered bore, benificial for high radial and axial loads, from our Premium Range. 110mm x 200mm x 53mm.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£346.99 (£416.39 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 22222 K, Spherical Roller Bearing - Premium Range | |
| Reference | 22222 K |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 110mm |
| Outside Diameter | 200mm |
| Width | 53mm |
| Bore Type | Tapered |
| Weight (KG) | 7.24 |
Schematic for 22222 K, Spherical Roller Bearing - Premium Range | |
| B | 53mm |
| d | 110mm |
| D | 200mm |
| KG | 7.24 |
You may also be interested in...
22332 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range
CODE: 22332 W33
£2484.80 ex VAT
23938 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range
CODE: 23938 W33
£1394.60 ex VAT
23026 K W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 23026 K W33
£283.75 ex VAT




