22224 C3, SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A BRASS CAGE - BUDGET RANGE
Double row spherical roller bearing with a parallel bore and C3 clearance, benificial for high radial and axial loads, from our Budget Range. 120mm x 215mm x 58mm.
Our budget range is manufactured to International standards and represents great value for money.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£257.00 (£308.40 inc VAT)
- 5 - 9£244.15 (£292.98 inc VAT)
- 10 +£231.29 (£277.55 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 22224 C3, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range | |
| Reference | 22224 C3 |
| Brand | Budget |
| Inside Diameter | 120mm |
| Outside Diameter | 215mm |
| Width | 58mm |
| Bore Type | Parallel |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 9.21 |
Schematic for 22224 C3, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range | |
| B | 58mm |
| d | 120mm |
| D | 215mm |
| KG | 9.21 |
You may also be interested in...
23136 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 23136 C3 W33
£1505.80 ex VAT
24038 C4 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 24038 C4 W33
£908.57 ex VAT
23120 K W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 23120 K W33
£326.37 ex VAT




