22348 C3 W33
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A BRASS CAGE AND A 240MM BORE - SELECT RANGE
Double row spherical roller bearing with a parallel bore and C3 clearance, benificial for high radial and axial loads, from our Select Range. 240mm x 500mm x 155mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 22348 C3 W33 | |
| Reference | 22348 C3 W33 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 240mm |
| Outside Diameter | 500mm |
| Width | 155mm |
| Bore Type | Parallel |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 155 |
Schematic for 22348 C3 W33 | |
| B | 155mm |
| d | 240mm |
| D | 500mm |
You may also be interested in...
22213 K C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Select Range
CODE: 22213 K C3 W33
£85.89 ex VAT
24138 K30 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range
CODE: 24138 K30 C3 W33
£2335.55 ex VAT





