224349 224310, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 4.527 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 4.527", OD 8.375", width 5.625"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£2,038.68 (£2,446.42 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 224349 224310, Imperial Taper Roller Bearing with a 4.527 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 224349 224310 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 4.527" |
| Outside Diameter | 8.375" |
| Width | 5.625" |
| Weight (KG) | 10.3 |
Schematic for 224349 224310, Imperial Taper Roller Bearing with a 4.527 inch bore - Premium Range | |
| B | 5.625" |
| d | 4.527" |
| D | 8.375" |
You may also be interested in...
15106 15250X, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.063 inch bore - Budget Range
CODE: 15106 15250X
£18.87 ex VAT
475 472A, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.165 inch bore - Budget Range
CODE: 475 472A
£67.99 ex VAT
577 572X, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.938 inch bore - Premium Range
CODE: 577 572X
£222.72 ex VAT




