23030 K W33
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A 150MM BORE - SELECT RANGE
Double row spherical roller bearing with a tapered bore, benificial for high radial and axial loads, from our Select Range. 150mm x 225mm x 56mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 23030 K W33 | |
| Reference | 23030 K W33 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 150mm |
| Outside Diameter | 225mm |
| Width | 56mm |
| Bore Type | Tapered |
| Weight (KG) | 7.95 |
Schematic for 23030 K W33 | |
| B | 56mm |
| d | 150mm |
| D | 225mm |
You may also be interested in...
23126 K C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 23126 K C3 W33
£351.26 ex VAT






