23068 C3 W33
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A BRASS CAGE AND A 340MM BORE - SELECT RANGE
Double row spherical roller bearing with a parallel bore and C3 clearance, benificial for high radial and axial loads, from our Select Range. 340mm x 520mm x 133mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 23068 C3 W33 | |
| Reference | 23068 C3 W33 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 340mm |
| Outside Diameter | 520mm |
| Width | 133mm |
| Bore Type | Parallel |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 105 |
Schematic for 23068 C3 W33 | |
| B | 133mm |
| d | 340mm |
| D | 520mm |
You may also be interested in...
23234 K W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range
CODE: 23234 K W33
£2081.23 ex VAT
22324 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 22324 C3 W33
£602.91 ex VAT
21310 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 21310 C3 W33
£107.32 ex VAT
22213 W33, Spherical Roller Bearing with a Plastic Cage - Premium Range
CODE: 22213 W33
£110.42 ex VAT



