230/560 C3
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A 560MM BORE - SELECT RANGE
Double row spherical roller bearing with a parallel bore and C3 clearance, benificial for high radial and axial loads, from our Select Range. 560mm x 820mm x 195mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 230/560 C3 | |
| Reference | 230/560 C3 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 560mm |
| Outside Diameter | 820mm |
| Width | 195mm |
| Bore Type | Parallel |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 355 |
Schematic for 230/560 C3 | |
| B | 195mm |
| d | 560mm |
| D | 820mm |
You may also be interested in...
24126 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range
CODE: 24126 W33
£857.05 ex VAT
22209 K W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 22209 K W33
£40.61 ex VAT





