23152 K W31 C08 C3
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A BRONZE CAGE AND A 260MM BORE - PREMIUM RANGE
Double row spherical roller bearing with a tapered bore and C3 clearance, benificial for high radial and axial loads, from our Premium Range. 260mm x 440mm x 144mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 23152 K W31 C08 C3 | |
| Reference | 23152 K W31 C08 C3 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 260mm |
| Outside Diameter | 440mm |
| Width | 144mm |
| Bore Type | Tapered |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 88 |
Schematic for 23152 K W31 C08 C3 | |
| B | 144mm |
| d | 260mm |
| D | 440mm |
You may also be interested in...
23956 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 23956 W33
£2275.63 ex VAT
24028 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Plastic Cage - Premium Range
CODE: 24028 C3 W33
£792.05 ex VAT
22219 K C3, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 22219 K C3
£139.87 ex VAT




