23160 K W33
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A STEEL CAGE AND A 300MM BORE - PREMIUM RANGE
Double row spherical roller bearing with a tapered bore, benificial for high radial and axial loads, from our Premium Range. 300mm x 500mm x 160mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 23160 K W33 | |
| Reference | 23160 K W33 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 300mm |
| Outside Diameter | 500mm |
| Width | 160mm |
| Bore Type | Tapered |
| Weight (KG) | 120 |
Schematic for 23160 K W33 | |
| B | 160mm |
| d | 300mm |
| D | 500mm |
You may also be interested in...
22210 EK C3, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 22210 EK C3
£75.45 ex VAT
22318 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 22318 W33
£389.19 ex VAT





