23196 W33
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A BRASS CAGE AND A 480MM BORE - PREMIUM RANGE
Double row spherical roller bearing with a parallel bore, benificial for high radial and axial loads, from our Premium Range. 480mm x 790mm x 248mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 23196 W33 | |
| Reference | 23196 W33 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 480mm |
| Outside Diameter | 790mm |
| Width | 248mm |
| Bore Type | Parallel |
| Weight (KG) | 500 |
Schematic for 23196 W33 | |
| B | 248mm |
| d | 480mm |
| D | 790mm |
You may also be interested in...
22318 K C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Plastic Cage - Premium Range
CODE: 22318 K C3 W33
£389.19 ex VAT
22210 K W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 22210 K W33
£75.45 ex VAT





