23216 C3
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A BRASS CAGE AND A 80MM BORE - PREMIUM RANGE
Double row spherical roller bearing with a parallel bore and C3 clearance, benificial for high radial and axial loads, from our Premium Range. 80mm x 140mm x 44.5mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 23216 C3 | |
| Reference | 23216 C3 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 80mm |
| Outside Diameter | 140mm |
| Width | 44.5mm |
| Bore Type | Parallel |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 3.7 |
Schematic for 23216 C3 | |
| B | 44.5mm |
| d | 80mm |
| D | 140mm |
You may also be interested in...
23028 K C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 23028 K C3 W33
£320.50 ex VAT
22320 K W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 22320 K W33
£570.33 ex VAT





