23236 K C3 W33, SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A BRASS CAGE - PREMIUM RANGE
Double row spherical roller bearing with a tapered bore and C3 clearance, benificial for high radial and axial loads, from our Premium Range. 180mm x 320mm x 112mm.
Also known as 23236 EK C3
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£2,103.05 (£2,523.66 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 23236 K C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range | |
| Reference | 23236 K C3 W33 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 180mm |
| Outside Diameter | 320mm |
| Width | 112mm |
| Bore Type | Tapered |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 37.5 |
Schematic for 23236 K C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range | |
| B | 112mm |
| d | 180mm |
| D | 320mm |
| KG | 37.5 |
You may also be interested in...
22230 W33, Spherical Roller Bearing with a Plastic Cage - Premium Range
CODE: 22230 W33
£973.71 ex VAT
23032 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 23032 W33
£788.62 ex VAT
24032 K30 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Plastic Cage - Premium Range
CODE: 24032 K30 C3 W33
£1125.32 ex VAT
23032 K W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 23032 K W33
£438.13 ex VAT



