23256 K C3 W33
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A BRASS CAGE AND A 280MM BORE - SELECT RANGE
Double row spherical roller bearing with a tapered bore and C3 clearance, benificial for high radial and axial loads, from our Select Range. 280mm x 500mm x 176mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 23256 K C3 W33 | |
| Reference | 23256 K C3 W33 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 280mm |
| Outside Diameter | 500mm |
| Width | 176mm |
| Bore Type | Tapered |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 145 |
Schematic for 23256 K C3 W33 | |
| B | 176mm |
| d | 280mm |
| D | 500mm |
You may also be interested in...
22218 K W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Budget Range
CODE: 22218 K W33
£117.00 ex VAT
22322 K C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range
CODE: 22322 K C3 W33
£951.03 ex VAT
23224 K C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range
CODE: 23224 K C3 W33
£729.05 ex VAT




