23264 K C3 W33
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A 320MM BORE - SELECT RANGE
Double row spherical roller bearing with a tapered bore and C3 clearance, benificial for high radial and axial loads, from our Select Range. 320mm x 580mm x 208mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 23264 K C3 W33 | |
| Reference | 23264 K C3 W33 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 320mm |
| Outside Diameter | 580mm |
| Width | 208mm |
| Bore Type | Tapered |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 235 |
Schematic for 23264 K C3 W33 | |
| B | 208mm |
| d | 320mm |
| D | 580mm |
You may also be interested in...
21313 K W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Budget Range
CODE: 21313 K W33
£95.10 ex VAT
22222 K W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range
CODE: 22222 K W33
£346.99 ex VAT





