239/750 YMB W33 W45A
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A BRONZE CAGE AND A 750MM BORE - PREMIUM RANGE
Double row spherical roller bearing with a parallel bore, benificial for high radial and axial loads, from our Premium Range. 750mm x 1000mm x 185mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 239/750 YMB W33 W45A | |
| Reference | 239/750 YMB W33 W45A |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 750mm |
| Outside Diameter | 1000mm |
| Width | 185mm |
| Bore Type | Parallel |
| Weight (KG) | 548 |
Schematic for 239/750 YMB W33 W45A | |
| B | 185mm |
| d | 750mm |
| D | 1000mm |
You may also be interested in...
23040 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 23040 C3 W33
£763.42 ex VAT
22318 K C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Plastic Cage - Premium Range
CODE: 22318 K C3 W33
£389.19 ex VAT





