24126 K30 C3 W33
SPHERICAL ROLLER BEARING WITH A BRASS CAGE AND A 130MM BORE - PREMIUM RANGE
Double row spherical roller bearing with a tapered bore and C3 clearance, benificial for high radial and axial loads, from our Premium Range. 130mm x 210mm x 80mm.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£771.93 (£926.32 inc VAT)
- 5 - 9£733.33 (£880.00 inc VAT)
- 10 +£694.74 (£833.69 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 24126 K30 C3 W33 | |
| Reference | 24126 K30 C3 W33 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 130mm |
| Outside Diameter | 210mm |
| Width | 80mm |
| Bore Type | Tapered |
| Clearance | C3 |
| Weight (KG) | 11 |
Schematic for 24126 K30 C3 W33 | |
| B | 80mm |
| d | 130mm |
| D | 210mm |
You may also be interested in...
24034 K30 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 24034 K30 C3 W33
£1310.50 ex VAT
23940 K W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range
CODE: 23940 K W33
£1080.53 ex VAT
22216 K W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 22216 K W33
£87.43 ex VAT




