24B-1 19 P/W, PLATEWHEEL
Simplex, 1.1/2" pitch, 19 tooth Platewheel. Can be you used with 24B-1 chain.
Also known as CS 14 019, X124Z19, PWH24B119, 12SR19PW
- UnitsPer unit
- 1 - 4£69.16 (£82.99 inc VAT)
- 5 - 9£65.70 (£78.84 inc VAT)
- 10 +£62.24 (£74.69 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 24B-1 19 P/W, Platewheel | |
| Reference | 24B-1 19 P/W |
| Brand | BR |
| Number of Teeth | 19 |
| Pitch (P) Inch | 1.1/2"" (38.1mm) |
| Pitch (P) mm | 38.1mm |
| Type | Simplex |
| Weight (KG) | 7.32 |
Schematic for 24B-1 19 P/W, Platewheel | |
| b | 23.6mm |
| B1 | 24.1mm |
| c | 4mm |
| D | 25mm |
| De | 246.5mm |
| Dp | 231.49mm |
| r3 | 38mm |
You may also be interested in...







