24B-2 45 S PILOT-BORE SPROCKET
24B-2 45 S Pilot-Bore Sprocket to suit 24B-2 chain.
Also known as PD14045, 12 DR 45
- UnitsPer unit
- 1+£999.31 (£1,199.17 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 24B-2 45 S Pilot-Bore Sprocket | |
| Reference | 24B-2 45 S |
| Brand | BR |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 45 |
| Pitch (P) Inch | 1.1/2" (38.1mm) |
| Pitch (P) mm | 38.1mm |
| Type | Duplex |
| Weight (KG) | 127 |
Schematic for 24B-2 45 S Pilot-Bore Sprocket | |
| d | 180mm |
| D | 40mm |
| De | 561.2mm |
| H | 133mm |
You may also be interested in...







