25590 25520, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.790 INCH BORE - SELECT RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Select range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. 1.790" ID, 3.260" OD, 0.937" Width.
Our select range of QCB ball & roller bearings and PTP / SWR power transmission products - widely used by OEM's as a competitive alternative to premium brands without compromising on quality.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£32.41 (£38.89 inc VAT)
- 5 - 9£30.78 (£36.94 inc VAT)
- 10 +£29.17 (£35.00 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 25590 25520, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.790 inch bore - Select Range | |
| Reference | 25590 25520 |
| Brand | Select |
| Inside Diameter | 1.790" |
| Outside Diameter | 3.260" |
| Width | 0.937" |
| Weight (KG) | 0.542 |
Schematic for 25590 25520, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.790 inch bore - Select Range | |
| B | 0.937" |
| d | 1.790" |
| D | 3.260" |
You may also be interested in...
28137 28300X, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.375 inch bore - Premium Range
CODE: 28137 28300X
£533.63 ex VAT
07093 07205, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.937 inch bore - Premium Range
CODE: 07093 07205
£102.85 ex VAT
26880 26824, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.562 inch bore - Budget Range
CODE: 26880 26824
£40.30 ex VAT




