25590 25522, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.796 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.79", OD 3.26", width 1.06"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£50.38 (£60.46 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 25590 25522, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.796 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 25590 25522 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.796" |
| Outside Diameter | 3.270" |
| Width | 0.940" |
| Weight (KG) | 0.544 |
Schematic for 25590 25522, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.796 inch bore - Premium Range | |
| B | 1.06" |
| d | 1.79" |
| D | 3.26" |
You may also be interested in...
3482 3420, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.375 inch bore - Premium Range
CODE: 3482 3420
£148.44 ex VAT
14137AS 14276, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.375 inch bore - Premium Range
CODE: 14137AS 14276
£75.36 ex VAT
687 672D, Imperial Taper Roller Bearing with a 4.000 inch bore - Select Range
CODE: 687 672D
£456.12 ex VAT
681 672, Imperial Taper Roller Bearing with a 3.625 inch bore - Budget Range
CODE: 681 672
£136.94 ex VAT



