2580 2523S, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.250 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller bearing from our Premium Range. TRB'S are especially suited to take bothe axial and radial loads cominbed. 1.250" ID, 2.750" OD, 0.930" width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£253.16 (£303.79 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 2580 2523S, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 2580 2523S |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.250" |
| Outside Diameter | 2.750" |
| Width | 0.930" |
| Weight (KG) | 0.44 |
Schematic for 2580 2523S, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Premium Range | |
| B | 0.930" |
| d | 1.250" |
| D | 2.750" |
You may also be interested in...
307749 307710, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.165 inch bore - Premium Range
CODE: 307749 307710
£206.73 ex VAT
02476 02420, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Budget Range
CODE: 02476 02420
£30.14 ex VAT
1988 1922, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.125 inch bore - Premium Range
CODE: 1988 1922
£64.86 ex VAT
09076 09194, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.748 inch bore - Premium Range
CODE: 09076 09194
£300.88 ex VAT



