2582 2523, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.250 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.25", OD 2.75", width .93"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£72.57 (£87.08 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 2582 2523, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 2582 2523 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.250" |
| Outside Diameter | 2.750" |
| Width | 0.937" |
| Weight (KG) | 0.44 |
Schematic for 2582 2523, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Premium Range | |
| B | .93" |
| d | 1.25" |
| D | 2.75" |
You may also be interested in...
33275 33472, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.750 inch bore - Select Range
CODE: 33275 33472
£79.98 ex VAT
3384 3320, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.625 inch bore - Premium Range
CODE: 3384 3320
£178.83 ex VAT
2687 2630, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.000 inch bore - Premium Range
CODE: 2687 2630
£117.55 ex VAT




