2582 2523S, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.250 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller bearing from our Premium Range. TRB'S are especially suited to take bothe axial and radial loads cominbed. 1.250" ID, 2.750" OD, 0.930" width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£262.41 (£314.89 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 2582 2523S, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 2582 2523S |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.250" |
| Outside Diameter | 2.750" |
| Width | 0.930" |
| Weight (KG) | 0.45 |
Schematic for 2582 2523S, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Premium Range | |
| B | 0.930" |
| d | 1.250" |
| D | 2.750" |
You may also be interested in...
598X 592XE, Imperial Taper Roller Bearing with a 3.625 inch bore - Premium Range
CODE: 598X 592XE
£690.32 ex VAT
3490 3420, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Budget Range
CODE: 3490 3420
£32.90 ex VAT
81590 81962, Imperial Taper Roller Bearing with a 5.905 inch bore - Premium Range
CODE: 81590 81962
£6590.94 ex VAT




