2585 2523, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.313 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.313", OD 2.75", width .937"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£74.94 (£89.93 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 2585 2523, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.313 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 2585 2523 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.313" |
| Outside Diameter | 2.750" |
| Width | 0.937" |
| Weight (KG) | 0.42 |
Schematic for 2585 2523, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.313 inch bore - Premium Range | |
| B | .937" |
| d | 1.313" |
| D | 2.75" |
You may also be interested in...
804048 804010, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.875 inch bore - Budget Range
CODE: 804048 804010
£44.68 ex VAT
2788 2726, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Premium Range
CODE: 2788 2726
£131.90 ex VAT
73551 73875, Imperial Taper Roller Bearing with a 5.500 inch bore - Premium Range
CODE: 73551 73875
£2454.66 ex VAT




