26112 26283S, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.120 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller bearing from our Premium Range. TRB'S are especially suited to take bothe axial and radial loads cominbed. 1.120" ID, 2.830" OD, 0.748" width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£226.01 (£271.21 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 26112 26283S, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.120 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 26112 26283S |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.120" |
| Outside Diameter | 2.830" |
| Width | 0.748" |
| Weight (KG) | 0.38 |
Schematic for 26112 26283S, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.120 inch bore - Premium Range | |
| B | 0.748" |
| d | 1.120" |
| D | 2.830" |
You may also be interested in...
477 474, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.250 inch bore - Premium Range
CODE: 477 474
£1268.12 ex VAT
3980 3920B, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.375 inch bore - Premium Range
CODE: 3980 3920B
£191.52 ex VAT
923095 923176D, Imperial Taper Roller Bearing with a 9.500 inch bore - Select Range
CODE: 923095 923176D
£10752.93 ex VAT
2788 2729X, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.500 inch bore - Premium Range
CODE: 2788 2729X
£88.46 ex VAT



