26884 26830, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.688 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller bearing from our Premium Range. TRB'S are especially suited to take bothe axial and radial loads cominbed. 1.688" ID, 3.156" OD, 1.000" width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£121.91 (£146.29 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 26884 26830, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.688 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 26884 26830 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.688" |
| Outside Diameter | 3.156" |
| Width | 1.000" |
| Weight (KG) | 0.501 |
Schematic for 26884 26830, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.688 inch bore - Premium Range | |
| B | 1.000" |
| d | 1.688" |
| D | 3.156" |
You may also be interested in...
15119 15250X, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.189 inch bore - Budget Range
CODE: 15119 15250X
£18.66 ex VAT
17580 17520B, Imperial Taper Roller Bearing with a 0.625 inch bore - Premium Range
CODE: 17580 17520B
£130.43 ex VAT
56418 56650, Imperial Taper Roller Bearing with a 4.187 inch bore - Budget Range
CODE: 56418 56650
£107.01 ex VAT




