26885 26822, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.625 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.625", OD 3.125", width .937"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£73.41 (£88.09 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 26885 26822, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.625 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 26885 26822 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.625" |
| Outside Diameter | 3.125" |
| Width | 0.937" |
| Weight (KG) | 0.53 |
Schematic for 26885 26822, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.625 inch bore - Premium Range | |
| B | .937" |
| d | 1.625" |
| D | 3.125" |
You may also be interested in...
14137A 14274, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.375 inch bore - Premium Range
CODE: 14137A 14274
£41.13 ex VAT
420 414X, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.575 inch bore - Premium Range
CODE: 420 414X
£224.16 ex VAT
387A 382A, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.250 inch bore - Premium Range
CODE: 387A 382A
£57.51 ex VAT




