2780 2720, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.436 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.43", OD 3", width .93"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£57.12 (£68.54 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 2780 2720, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.436 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 2780 2720 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.436" |
| Outside Diameter | 3.000" |
| Width | 0.936" |
| Weight (KG) | 0.516 |
Schematic for 2780 2720, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.436 inch bore - Premium Range | |
| B | .93" |
| d | 1.43" |
| D | 3" |
You may also be interested in...
25877 25821, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.375 inch bore - Budget Range
CODE: 25877 25821
£19.88 ex VAT
745A 742, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.750 inch bore - Budget Range
CODE: 745A 742
£125.60 ex VAT
6464 6420, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.557 inch bore - Premium Range
CODE: 6464 6420
£450.56 ex VAT




