2783 2720, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.250 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller bearing from our Premium Range. TRB'S are especially suited to take bothe axial and radial loads cominbed. 1.250" ID, 3.000" OD, 0.930" width.
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£1,175.83 (£1,411.00 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 2783 2720, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 2783 2720 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.250" |
| Outside Diameter | 3.000" |
| Width | 0.930" |
| Weight (KG) | 0.501 |
Schematic for 2783 2720, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.250 inch bore - Premium Range | |
| B | 0.930" |
| d | 1.250" |
| D | 3.000" |
You may also be interested in...
3778 3730, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.875 inch bore - Premium Range
CODE: 3778 3730
£92.14 ex VAT
913840 913810, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.362 inch bore - Budget Range
CODE: 913840 913810
£203.23 ex VAT
15118 15250X, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.189 inch bore - Premium Range
CODE: 15118 15250X
£39.45 ex VAT
19138X 19283, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.370 inch bore - Premium Range
CODE: 19138X 19283
£427.75 ex VAT



