28137 28317, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 1.375 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 1.375", OD 3.151", width .843"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£300.44 (£360.53 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 28137 28317, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.375 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 28137 28317 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 1.375" |
| Outside Diameter | 3.151" |
| Width | 0.843" |
| Weight (KG) | 0.5 |
Schematic for 28137 28317, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.375 inch bore - Premium Range | |
| B | .843" |
| d | 1.375" |
| D | 3.151" |
You may also be interested in...
622X 614X, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.165 inch bore - Budget Range
CODE: 622X 614X
£482.32 ex VAT
29586 29522, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.500 inch bore - Select Range
CODE: 29586 29522
£98.04 ex VAT
568 563B, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.906 inch bore - Premium Range
CODE: 568 563B
£840.54 ex VAT
6389 6320, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.625 inch bore - Premium Range
CODE: 6389 6320
£320.93 ex VAT



