28680 28622, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 2.187 INCH BORE - SELECT RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Select range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. 2.187" ID, 3.843" OD, 0.968" Width.
Our select range of QCB ball & roller bearings and PTP / SWR power transmission products - widely used by OEM's as a competitive alternative to premium brands without compromising on quality.
- UnitsPer unit
- 1 - 4£58.80 (£70.56 inc VAT)
- 5 - 9£55.86 (£67.03 inc VAT)
- 10 +£52.92 (£63.50 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 28680 28622, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.187 inch bore - Select Range | |
| Reference | 28680 28622 |
| Brand | Select |
| Inside Diameter | 2.187" |
| Outside Diameter | 3.843" |
| Width | 0.968" |
| Weight (KG) | 0.771 |
Schematic for 28680 28622, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.187 inch bore - Select Range | |
| B | 0.968" |
| d | 2.187" |
| D | 3.843" |
You may also be interested in...
25580 25519, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.750 inch bore - Budget Range
CODE: 25580 25519
£49.32 ex VAT
797 792, Imperial Taper Roller Bearing with a 5.118 inch bore - Premium Range
CODE: 797 792
£681.57 ex VAT
3767 3720, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.062 inch bore - Premium Range
CODE: 3767 3720
£79.71 ex VAT
33262 33472, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.625 inch bore - Premium Range
CODE: 33262 33472
£169.93 ex VAT



