29240
SPHERICAL ROLLER THRUST BEARING WITH A 200MM BORE - SELECT RANGE
Axial spherical roller thrust bearing, single row and self aligning. Suitable for very high axial loads but can also support radial loads with the inclined raceways realtive to the bearing axis, from our Select Range. 200mm x 280mm x 48mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 29240 | |
| Reference | 29240 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 200mm |
| Outside Diameter | 280mm |
| Width | 48mm |
| Weight (KG) | 8.9 |
Schematic for 29240 | |
| B | 48mm |
| d | 200mm |
| D | 280mm |
You may also be interested in...
22310 K C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Plastic Cage - Premium Range
CODE: 22310 K C3 W33
£126.08 ex VAT
22315 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 22315 W33
£267.47 ex VAT
23132 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range
CODE: 23132 W33
£1109.12 ex VAT




