29244
SPHERICAL ROLLER THRUST BEARING WITH A BRASS CAGE AND A 220MM BORE - PREMIUM RANGE
Axial spherical roller thrust bearing, single row and self aligning. Suitable for very high axial loads but can also support radial loads with the inclined raceways realtive to the bearing axis, from our Premium Range. 220mm x 300mm x 48mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 29244 | |
| Reference | 29244 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 220mm |
| Outside Diameter | 300mm |
| Width | 48mm |
| Weight (KG) | 10 |
Schematic for 29244 | |
| B | 48mm |
| d | 220mm |
| D | 300mm |
You may also be interested in...
22332 K W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 22332 K W33
£1182.79 ex VAT
22236 K C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range
CODE: 22236 K C3 W33
£1739.49 ex VAT
22311 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Budget Range
CODE: 22311 C3 W33
£82.24 ex VAT




