29296
SPHERICAL ROLLER THRUST BEARING WITH A BRASS CAGE AND A 480MM BORE - SELECT RANGE
Axial spherical roller thrust bearing, single row and self aligning. Suitable for very high axial loads but can also support radial loads with the inclined raceways realtive to the bearing axis, from our Select Range. 480mm x 650mm x 103mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 29296 | |
| Reference | 29296 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 480mm |
| Outside Diameter | 650mm |
| Width | 103mm |
| Weight (KG) | 98 |
Schematic for 29296 | |
| B | 103mm |
| d | 480mm |
| D | 650mm |
You may also be interested in...
22209 K C3, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 22209 K C3
£73.11 ex VAT
22309 K C3, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 22309 K C3
£107.42 ex VAT
24032 K30 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Budget Range
CODE: 24032 K30 C3 W33
£625.18 ex VAT




