29452
SPHERICAL ROLLER THRUST BEARING WITH A BRASS CAGE AND A 260MM BORE - SELECT RANGE
Axial spherical roller thrust bearing, single row and self aligning. Suitable for very high axial loads but can also support radial loads with the inclined raceways realtive to the bearing axis, from our Select Range. 260mm x 480mm x 132mm.
Please use this form for enquiries and pricing.
Specifications for 29452 | |
| Reference | 29452 |
| Brand | BR |
| Inside Diameter | 260mm |
| Outside Diameter | 480mm |
| Width | 132mm |
| Weight (KG) | 105 |
Schematic for 29452 | |
| B | 132mm |
| d | 260mm |
| D | 480mm |
You may also be interested in...
23136 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Brass Cage - Premium Range
CODE: 23136 C3 W33
£1451.79 ex VAT
22216 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 22216 W33
£157.36 ex VAT
22309 C3 W33, Spherical Roller Bearing with a Steel Cage - Premium Range
CODE: 22309 C3 W33
£107.42 ex VAT




