29590 29522, IMPERIAL TAPER ROLLER BEARING WITH A 2.625 INCH BORE - PREMIUM RANGE
Cup and Cone set of an Imperial Taper Roller Bearing from our Premium range. TRB's are especially suited to take both axial and radial loads combined. ID 2.625", OD 4.25", width 1"
Our premium range includes FAG, INA, KOYO, NADELLA, NSK, NTN, REXNORD, RHP, SKF, TIMKEN and TORRINGTON brands. (In the unlikely event we do not have one of these brands in stock we will supply an alternative brand of premium quality).
- UnitsPer unit
- 1+£143.85 (£172.62 inc VAT)
- Bulk Order PricesENQUIRE
Specifications for 29590 29522, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.625 inch bore - Premium Range | |
| Reference | 29590 29522 |
| Brand | Premium |
| Inside Diameter | 2.625" |
| Outside Diameter | 4.250" |
| Width | 1.000" |
| Weight (KG) | 0.9 |
Schematic for 29590 29522, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.625 inch bore - Premium Range | |
| B | 1" |
| d | 2.625" |
| D | 4.25" |
You may also be interested in...
2780 2729, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.437 inch bore - Premium Range
CODE: 2780 2729
£68.08 ex VAT
536 532A, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.875 inch bore - Premium Range
CODE: 536 532A
£176.45 ex VAT
39250 39412, Imperial Taper Roller Bearing with a 2.500 inch bore - Premium Range
CODE: 39250 39412
£111.86 ex VAT
22780 22720, Imperial Taper Roller Bearing with a 1.688 inch bore - Premium Range
CODE: 22780 22720
£137.83 ex VAT



